Премини към основното съдържание

Статистика на градовете

През 1999 г. по инициатива на Европейската комисия (ЕВРОСТАТ) стартира пилотен проект „Urban Audit“ (Статистика на градовете) за статистическо наблюдение на 58 от големите европейски градове. Проектът се осъществява на етапи, като всеки един е с приблизителна продължителност около 24 месеца. България се включва за първи път през 2004 г. и понастоящем продължава своето участие в него.

През 2017 г. Европейската комисия (ЕК) интегрира най-важните териториални типологии, включващи дефинициите за „град“, „функционални градски райони“ (урбанизирани ареали) и класификацията по степен на урбанизация (DEGURBA) в Регламент (ЕО) № 1059/2003 за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS).

През 2019 г. с Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1130 на Комисията се установяват еднакви условия за хармонизирано прилагане на териториалните типологии. Включването на понятията „град“ и „функционални градски райони“ (урбанизирани ареали) в правната рамка на ЕС утвърждава официалното използване на съответните териториални типологии за статистически цели (производство на статистическа информация).

Чрез събирането на голям обем статистически данни за демографското, социално-икономическото, екологичното и културното развитие на градовете и техните функционални градски райони (урбанизирани ареали) се цели осигуряването на сравнима информация за регионите при провеждането на териториалните политики в Европейския съюз.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския съюз.

Данни за всички Европейски градове и техните функционални урбанизирани ареали, включени в изследването, са достъпни на адрес: