На 25 септември 2015 г. в Ню Йорк по време на Срещата на върха по устойчивото развитие в рамките на ООН бе приет Дневният ред за развитие след 2015 г. „Да преобразим нашия свят: Програма за устойчиво развитие до 2030 г.” Документът бе одобрен от всичките 193 държави членки на ООН, включително и България. Програмата се състои от пет части и в нея са изброени и формулирани 17 Цели за устойчивото развитие (Sustainable Development Goals (SDGs), като към всяка една от тях има и подцели, които са общо 169. Като основен акцент в Програмата са изведени най-острите проблеми на развиващите се страни, свързани с преодоляването на крайната бедност, глада, болестите и др., към които са добавени и въпроси, свързани с опазването на околната среда, постигането на устойчиво икономическо развитие и потребление, изграждането и функционирането на демократични институции, елементи по спазването на правата на човека, равенството на половете и други.
На 11 септември 2023 г. с Решение № 613 на Министерски съвет беше приет Национален списък с показатели за наблюдение и отчитане по постигане напредъка по Целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации (ЦУР на ООН). За разработването на Списъка беше сформирана работна група, ръководена от Националния статистически институт. В Работната група участваха представители на водещите и партниращи институции, отговорни за координацията и контрола на наблюдението и отчитането на изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие. В списъка са включени 215 индикатора, обхващащи всички 17 Цели за устойчиво развитие. Списъкът е разработен в изпълнение на инвестиция С.10.І10 „Модернизирана система за стратегическо планиране“ от Плана за възстановяване и устойчивост на Република България.
Националният списък е формиран на базата на показателите на НСИ, използвани от Евростат за отчитане на целите, Глобалния списък с показатели на ООН за отчитане напредъка в изпълнението на ЦУР (Global SDGs list), национални източници и други допълнителни източници.
Данни
- База данни - НСИ (ИС „Мониторстат“)
- База данни - Евростат
- База данни - ООН
- База данни - Устойчиво развитие 2005 - 2016
Полезни връзки
- Информационна система за мониторинг на европейски и национални стратегии и регионална политика - МОНИТОРСТАТ
- Доброволен национален преглед на изпълнението на Целите на ООН за устойчиво развитие в Република България (2020 г.)
- Национална програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030
- Цели за устойчиво развитие, Евростат
- Цели за устойчиво развитие, ООН
- Програма за целите на устойчиво развитие до 2030 година