В края на септември ТСБ – Шумен посрещна 13 курсисти, участници в проекта „Моята квалификация и мотивация“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на ЕС. Проектът се реализира в Център за професионална подготовка „Бобос – Богданка Въчкова“, а целта е да се усвоят знания и умения по специалността „Сътрудник в малък и среден бизнес“. Гостите на статистиката са безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, а посещението им беше свързано с Международната година на статистиката.
Учебната програма включва и часове по статистика, един от които се проведе в шуменското териториално статистическо бюро. Срещата беше открита от г-жа Атанасула Настева – директор на териториалното статистическо бюро. Тя информира участниците за целите на глобалната инициатива Международна година на статистиката и дейността на ТСБ – Шумен, като подчерта факта, че статистиката проследява живота на всеки един от нас, от раждането до смъртта. Изложението й включваше интересни статистически данни за страната и област Шумен – актуални и архивни – от края на XIX в., когато днешният областен център гр. Шумен е имал население от 24 650 души.
На курсистите беше предоставена възможност да попълнят анонимно анкетната карта „Познаваме ли институциите на България?“ с акцент върху дейността на българската статистика и институцията омбудсман. Оказа се, че те са добре информирани. Само с едно изключение Националният статистически институт беше посочен като държавната агенция, осъществяваща статистическата дейност на държавата. Близо 77% от анкетираните посочиха г-жа Р. Инджова за председател на института, а над 53% дадоха верен отговор за статистическата служба на ЕС – Евростат.
Участниците в проекта свързват думата „статистика“ основно с данните за раждаемостта и смъртността, безработицата, инфлацията, доходите и разходите, както и с проведеното през 2011 г. Преброяване на населението и жилищния фонд. Според резултатите от изследването домакинствата на близо 70% от анкетираните лица са посетени от преброител, а останалите са преброени по електронен път. Основен източник на статистическа информация са медиите, следвани от сайта на НСИ. Гостите на ТСБ биха желали информацията да се поднася по разбираем начин и с обяснения относно значението на изнасяните данни за живота на хората.
Обобщените резултати от анкетната карта сочат, че г-н Константин Пенчев – национален омбудсман, е разпознаваем за 69.2% от курсистите, но останалите въпроси, свързани с институцията обществен посредник, затрудниха голяма част от тях.
В заключителния етап от срещата петима от нашите гости влязоха в ролята на респонденти, посетени от статистик. Интервю по изследването на НСИ „Наблюдение напотребителите“ проведоха Елена Михалева, Валентина Левтерова, Росица Стоймерова, Мария Божинова и Диянка Иванова – експерти от ТСБ – Шумен.
Целта беше да се демонстрира на практика работа на терен. Участниците бяха информирани за възможността да попаднат като респонденти в статистическо изследване и за необходимостта в такива случаи да оказват пълно съдействие на служителите анкетьори.
На финала гостите зададоха редица въпроси относно разликата в данните за безработицата между НСИ и Агенцията по заетостта, начина на формиране на извадките от лица и домакинства и повъзрастовата смъртност.
Урокът по статистика продължи и в началото на октомври, когато г-жа Вера Жечева – старши експерт в ТСБ – Шумен, посети курсистите в учебния център. Там тя представи подробно сайта на НСИ, вкл. Календара за представяне на резултатите от статистическите изследвания, запозна бъдещите сътрудници в малкия и средния бизнес с възможността годишните отчети за дейността на предприятията и другите статистически формуляри да се подават по електронен път и отговори на многобройните им въпроси.