В анкетната карта на изследването са включени въпроси за придобитите степени на образование от лицата, както и специализирани въпроси, относно престоя им в друга държава с цел образование или обучение.
Изследването има за цел да отговори на националните и европейски потребности от информация за студентската мобилност, с оглед постигане на една от приоритетните цели залегнали в стратегия „Европа 2020“, а именно 20% от завършващите висше образование в ЕС да сa имали период на обучение в друга страна.
Резултатите ще могат да бъдат използвани, както за формиране на адекватни политики в областта на образователната система, така и за ориентиране на студентите относно възможностите и предимствата от период на обучение в друга страна.
Чрез регулярните изследвания на НСИ ежегодно се установява броят на чуждестранните студенти в България. През академичната 2013/2014 година във висшите училища в страната се обучават 11 282 чуждестранни студенти, от които 4 276 са жени. Най-голям е броят на чуждестранните студенти от Турция - 3 982, Гърция - 2 516 и Македония - 540. Почти половината (45.9%) от всички чуждестранни студенти у нас се обучават в специалности в областта на здравеопазването.
По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през 2012 г. най-голям е броят на българските студенти в Обединеното кралство - 7 405 и Германия - 7 195, следвани от Австрия, Франция, Испания и Нидерландия - с по около 1 700 български студенти.