Заместник-председателят на НСИ д-р Свилен Колев участва с доклад и като модератор по време на 17-тата Международна конференция за приложната статистика, която се проведе в Букурещ, Румъния. Събитието се организира от Националния статистически институт на Румъния и катедра „Статистика и иконометрия“ на Букурещкия университет за икономически изследвания.
Целта на конференцията е да предостави възможност на академичните среди, изследователи, докторанти и професионалисти от бизнес средите да се срещнат и да представят своите резултати от изследвания по теми, свързани с количествения анализ и приложната статистика.
Програмата на събитието включваше 9 паралелни сесии, посветени на различни теми в областта на приложната статистика, като д-р Колев модерира първата сесия относно предизвикателствата и възможностите в официалната статистика. Освен това, заместник-председателят на НСИ представи доклад на тема „Иновативни практики, внедрени в НСИ на България като резултат от третия кръг партньорски проверки в Европейската статистическа система“. Докладът представя опита на НСИ след третата партньорска проверка за България в рамките на членството ѝ в Европейската статистическа система (ЕСС), която се проведе в периода 28 март – 1 април 2022 г. и съдържа примери за иновативни практики, прилагани в НСИ и органите на статистиката в резултат на отправените препоръки по време на проверката. Сред споменатите добри примери бяха повишаването на прозрачността и популяризирането на официалната статистика сред обществото, създаването на консултативен съвет към председателя на НСИ с участието на работодателските организации, сътрудничеството с органите на статистиката и академичните среди, предприетите инициативи за повишаване квалификацията на персонала и задържането на експерти в системата на НСИ, засилване на сътрудничеството с академичните среди и други.
Останалите сесии в програмата на конференцията засегнаха: изкуствения интелект за производството на статистика, извличане на знания от данни (data mining), регионална икономика и приложен анализ на геопространствени данни, развитие на човешкия капитал и образование, икономически анализ на населението и приложна статистика в областта на социалните науки, финанси и цифрови активи, пазар на труда, предприемачество и иновации в икономиката, алгоритми и приложения за статистически цели.