Премини към основното съдържание

НСИ събра преподаватели по статистика на дискусия за връзката между статистическата теория и практика

Публикувано на: 01.11.2024 - 16:58

В Деня на народните будители в учебно-квалификационния център на НСИ в ловешкото село Сливек представители на Националния статистически институт и преподаватели по статистика от всички университети с катедри по статистика и обработка на данни проведоха кръгла маса на тема „Връзката теория и практика между университетите, обучаващи по статистика и НСИ“.

Присъстваха 20 преподаватели от Университета за национално и световно стопанство, Софийския университет „Свети Климент Охридски“, Икономическия университет – Варна и Стопанската академия „Димитър Ценов“ – Свищов. От страна на НСИ участваха председателят доц. д-р Атанас Атанасов, заместник-председателите Диана Янчева и проф. д-р Михаил Кончев, директори на статистически дирекции и териториални статистически бюра.

При откриването на срещата доц. Атанасов отбеляза, че именно връзката между теорията и практиката е в основата за развитието на всяка наука. „Ние сме едно статистическо общество и когато полагаме усилия да надграждаме, тези усилия задължително ще бъдат възнаградени. Защото развитието на  статистическите знания и умения в съвременния свят са изключително важни.“ – подчерта той.

В своите приветствия към участниците ръководителите на катедри във висшите училища акцентираха върху необходимостта и важността на тази дългоочаквана среща.

Председателят на НСИ откри дискусията с представяне на Списание „Статистика“ и възможностите за публикуване на научни приложни статии в най-старото статистическо периодично издание в България, което информира читателите вече близо 100 години. Темата предизвика оживена дискусия, а проф. Кончев, заместник-главен редактор на списанието, обърна внимание, че вече са водени разговори списанието да бъде индексирано със световните бази данни, което ще бъде стимул за по-голям интерес от страна на авторите.

Бяха разгледани различни възможности за повишаване на знанията и уменията на учениците за анализиране на данни. Доц. Атанасов предложи, и всички участници се обединиха около идеята, да се направи предложение до Министерството на образованието и науката в учебната програма на общообразователните училища да бъде създадена нова специална дисциплина статистика или анализ на данни, която ще спомогне за подобряване на функционалната грамотност на младите хора. За целта трябва да бъдат обучени и учители, които да преподават дисциплината и университетите са готови за това допълнително обучение.

Участниците разискваха и възможностите за придобиване на образователна и научна степен "доктор" от служители в НСИ. Директорите на дирекции в НСИ повдигнаха и въпроса за съдържанието на учебните програми в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“ по специалности в областта на статистиката и работа с данни и необходимостта от практическа насоченост на учебния материал – използване на административни източници, географски информационни системи, както и визуализация на информацията и представяне на завършен продукт. „В Европа и по света много научни общности работят с университетите“ – отбеляза Магдалена Костова, директор на дирекция „Демографска и социална статистика“ в НСИ.

Като изключително полезна беше изтъкната дългогодишната традиция студентите от специалността да провеждат стажовете си в НСИ.

Началникът на отдел „Международни отношения и проекти“ Мария Прокопова-Гочова представи Европейска магистърска програма по официална статистика – EMOS и възможностите на българските студенти да проучат европейските практики в областта на статистиката.

Като много важен елемент от сътрудничеството между НСИ и университетите беше отбелязано предоставянето на анонимизирани данни за научни цели. Информацията беше представена от Антоанета Илкова, директор на дирекция "Многосекторна статистика, методология и регистри".

В края на срещата председателят на НСИ постави въпроса за необходимостта от нови данни, които да бъдат използвани от академичните среди.

Участниците в кръглата маса оцениха срещата като изключително полезна и като своеобразно начало на едно наистина ползотворно бъдещо сътрудничество.