Националният статистически институт и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ откриват изложба „България и светът в числа” на 14 март 2013 г. (четвъртък) от 11.00 часа в Централното фоайе на Националната библиотека.
Експозицията се организира по повод 2013 – Международна година на статистиката и 133-та годишнина от създаването на Националния статистически институт.
Тя ще представи на широката публика най-важните и основополагащи документи за първите институции, извършващи системна статистическа дейност в България. Целта на изложбата е да се акцентира върху значимостта и традициите на статистиката като представя статистическите издания, които са част от книжовното, научното и културното наследство на България. Вече 133 години българската статистика регистрира и отразява социалното и икономическото развитие на страната. Статистическите изследвания, проведени през периода 1880–2013 г., разказват историята на България в числа.
Посетителите ще могат да се запознаят с най-старите оригинални издания от провежданите статистически наблюдения в страната. Включени са и ръчно изработени статистически албуми и карти.
В изложбата са представени и оригинални издания на Международния статистически институт, Кралското статистическо дружество, Американската статистическа асоциация, ООН, ЕВРОСТАТ, ФАО, ОИСР, УНКТАД, ЮНИДО и други. Включени са статистически карти и атласи, издадени от статистическите служби на Германия, Мексико, Португалия, Полша, Белгия, Естония, Италия и други.
Богатството на колекциите от фонд „Международна статистика“ се дължи на дългогодишното партньорство на българската статистика с почти сто статистически служби и международни организации по цял свят.
От фондовете на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ са представени документи за възникването и развитието на статистиката в България, резултати от проведени общи отраслови статистически изследвания, както и първи статистически данни за библиотеките и книгоиздаването в България.
Посетителите на изложбата ще имат също така и неповторимата възможност да видят оригинални документи на османотурски език, съхранявани в отдел „Ориенталски сбирки” на Националната библиотека, които се експонират за първи път. Те отразяват етапи от развитието на отчетността и статистиката в Османската империя като цяло и в българските земи в частност. Най-ранният документ е от последната четвърт на ХV век и представлява поименен регистър на соколарите на Балканите, на техните задължения към държавата и размера и вида на земевладенията им. Дневни журнали от 1847 г. разкриват ежедневната статистика, водена в Артилерийския полк в Шумен, както и във военните болници в Битоля и Истанбул, а от 1849-1850 г. – за Общообразователното училище в Одрин. Отделен регистър дава представа за приходите от данъка десятък за община Белоградчик за периода 1854-1855 г. Карантинната станция в Лом е представена с приходо-разходен регистър за 1866 г. Информация за имотното състояние на населението на село Иванци, Шуменско, черпим от емлячен регистър за 1873 г. Дневни и месечни журнали за 1871-1876 г. дават сведения за функционирането на Болниците за бедни и преселници в Дунавския вилает и по-конкретно – в Добрич, Видин и Тулча. Подробна информация за Дунавския вилает се съдържа и в неговите Годишници (Салнаме) за 1874 и 1876 г.
Изложбата може да бъде посетена до 15 април 2013 г. всеки ден (без неделя) от 9 до 19 ч.