Националният статистически институт уведомява потребителите на статистическа информация, че излезе от печат списание „Статистика”, бр. 1 - 2 за 2012 година. Изданието е на български език с резюмета на английски и руски език и включва рубриките:
I. Теория и методология на статистическите изучавания.
II. Статистически изследвания и анализи.
III. Историческо развитие на статистическата теория и практика.
IV. Информации, рецензии, консултации.
За разширяване на разпространението на информацията от преброяването на населението и жилищния фонд и повишаването на нейната обществена приложимост и полезност редакционната колегия на сп. „Статистика”, орган на НСИ, взе решение в поредни броеве да бъдат представени аналитични материали и таблици с основни статистически данни за населението и жилищния фонд. В този брой са представени и анализирани данни от наблюдението на сградния и жилищния фонд и за условията на живот на населението към 1.02.2011 година. С цел да се проследи изменението в състоянието на жилищния фонд са включени и аналитични материали, разработени въз основа на данни от предишни преброявания на населението и жилищния фонд. За някои важни социални проблеми и обхванатото в тях население ще бъдат публикувани авторски аналитични статии. Ще продължи и публикуването на теоретични, методологични и аналитични материали от областта на статистическата теория и практика и анализирането на социалните и икономическите процеси.
І. В рубриката „Теория и методология на статистическите изучавания” са публикувани:
• Методологически и теоретични проблеми в статистическата наука - автор Иванка Съйкова, професор, д.ик.н., катедра „Статистика и иконометрия”, УНСС.
В статията се обсъждат някои от най-съществените последици, породени от липсващата ясна визия за предмета и характера на статистическата наука. Акцентите са главно върху развитието на статистическата методология, но проблемите се отнасят в не по-малка степен и за теорията. Изводът е, че липсващият предмет отдавна се е превърнал в бариера и действа като механизъм срещу развитието на статистическата наука. Щетите за статистическата практика са логично следствие от това. И още - необяснимо е мълчаливото или явно предпочитание (съгласие) сред професионалната общност да не се дискутира въпросът за предмета на науката статистика.
• Факторни модели за общото влияние на повъзрастовата смъртност върху изменението на средната продължителност на живота - автор Емил Христов, професор, д.ик.н.
В статията са разгледани факторни модели за общото влияние на повъзрастовата смъртност върху изменението на средната продължителност на живота. Моделите са изградени върху концепцията за анализ на процеси, на основната зависимост и на броя на доживелите и преживените човекогодини във всяка таблица за смъртност. Според концепцията за анализ на процеси тези показатели се променят във всеки момент на времето на всички възрасти и се работи само с разлики между фактическите стойности на показателите от две сравнявани таблици за смъртност.
ІІ. В рубриката „Статистически изследвания и анализи” са включени статиите:
• Напречните синтетични коефициенти в демографията - автор Марта Сугарева, д.ик.н., професор по статистика и демография във Факултета по икономически и социални науки на ПУ „Паисий Хилендарски”.
В статията се изясняват методологични проблеми на конструирането и интерпретацията на определен кръг демографски индикатори, известни като „тотални” (синтетични, интегрални) коефициенти. Подобни коефициенти, изчислявани на базата на парциални (най-често повъзрастови) коефициенти, дават представа за интензивността на даден демографски процес (раждаемост, брачност, бракоразводност и др.) през календарна година (понякога за 2 или 3 години) като цяло, чрез едно единствено число. Тоталните коефициенти имат свойството да представят съответния процес, „освободен” от влиянието на възрастовата структура на населението.
В България тези коефициенти се използват сравнително рядко; съществуват трудности при представянето им на неспециалисти и медии. При това все още се използват различни наименования за един и същ коефициент; водят се ненужни терминологични спорове по тези въпроси. Всичко това налага по-нататъшна работа за изясняване на съдържанието и познавателната стойност на тоталните коефициенти в демографията, както и за тяхното популяризиране сред потребителите на демографска информация.
• Влиянието на индекса на телесната маса и тютюнопушенето върху разликата в средната продължителност на предстоящия живот - автор Петя Брайнова, докторант в катедра „Статистика и иконометрия”, УНСС, София.
През 2008 г. по данни на Евростат разликата в продължителността на предстоящия живот между мъжете и жените в България на възраст 18 години е малко повече от 7 години. В настоящата статия е представена повъзрастова декомпозиция на тази разлика според влиянието на индекса на телесната маса и тютюнопушенето в шест възрастови групи (18 - 24, 25 - 34, 35 - 44, 45 - 54, 55 - 64 и 65 - 74 години). За целта е използван Data Envelopment Analysis (DEA), който сравнява еднородни единици на базата на измерване на тяхната ефективност като съотношение на продукцията и използваните за нейното производство ресурси. Всяка от възрастовите групи е в ролята на еднородна сравнителна единица, като общо разгледаните единици са 12 - по 6 за мъжете и 6 за жените. Сумата на изживените до момента години и предстоящите години е разгледана като продукт от здравословния начин на живот, характеризиран от наличие на индекс на телесната маса в норма и въздържане от тютюнопушене.
• Паралели, същност и особености на изследванията „Наблюдение на домакинските бюджети” и „Статистика на доходите и условията на живот” - автори Богдан Богданов, д -р, началник на отдел „Статистика на доходите и разходите на домакинствата” в НСИ, и Десислава Димитрова, държавен експерт в отдел „Статистика на доходите и разходите на домакинствата” в НСИ.
Разглеждат се основните отличителни черти на изследванията „Наблюдение на домакинските бюджети” и „Статистика на доходите и условията на живот”. Анализирани са различията в обхвата и изследваните единици, методиките за формиране на извадките, периодите за регистрация на данните и използваният инструментариум. Въз основа на получените данни от двете изследвания е направен сравнителен анализ на оценките за показателите на бедност на населението. Направеният коментар за двете изследвания е полезен за потребителите при ползването на данните от тях. Систематизирането на метаданните за изследванията може да се приложи за постигане на по-добра съпоставимост, съчетаване и кохерентност в работата при тяхното провеждане в следващите години.
• Преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2011 година - анализ на данните за жилищния фонд
Преброяванията на жилищния фонд осигуряват надеждна, изчерпателна и детайлизирана по административно-териториални единици информация за броя и структурата на жилищните сгради и жилищата. Въз основа на сравними данни са проследени промените в основните конструктивни характеристики на сградния фонд и функционалните характеристики на жилищата. Анализирани са също основни показатели за жилищните условия и наличието на предмети за битовата осигуреност на домакинствата в страната.
Представени са анализ за състоянието и развитието на сградния и жилищния фонд към 1.02.2011 г. и сравнителни данни за предишни преброявания.
III. В рубриката „Историческо развитие на статистическата теория и практика” са публикувани анализи за развитието на сградния и жилищния фонд по данни от предишни преброявания след 1965 година. На читателя се предоставя аналитична информация за сградния и жилищния фонд от средата на миналия век досега.
ІV. В рубриката „Информации, рецензии, консултации” е поместена информация за монографията:
• Българските общности в Унгария през ХІХ - ХХ век. Миграции и историко-демографска характеристика - автор Пенка Пейковска, д-р, гл. ас., Институт за исторически изследвания при БАН, София.
Монографията (ISBN 978-954-2903-07-9) представлява ценен принос към историята на движенията на населението между Балканите и Централна Европа, а детайлното проследяване в динамиката на присъствието на българите в Унгария в продължение на 120 години създава солидна основа за бъдещи проучвания върху демографския механизъм на етническото оцеляване на големите български емигрантски общности в чужбина.
Годишен абонамент (4 броя): 24.00 лева.
Цена за бр. 1 - 2/2012 г.: 12.00 лева.
Изданието може да бъде закупено в:
• Библиотеката на НСИ на ул. „П. Волов” № 2, гр. София 1038.
• Териториалните статистически бюра на НСИ в областните центрове.
Заплащането на абонамент се извършва:
1. В брой - в касата на НСИ
гр. София 1038
ул. „П. Волов” № 2.
2. По банков път
Банкова сметка на НСИ:
IBAN: BG84 BNBG 9661 3000 1190 01
BIC: BNBGBGSD
БНБ - СОФИЯ