До края на годината Националният статистически институт ще подготви алгоритъм за изчисляване на инфлацията по нов начин, който ще позволи данните да се представят по региони и дори на седмична база. Това съобщи председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов на пресконференция, организирана от Кауфланд, посветена на качеството на храната и потреблението на основните продукти от потребителската кошница. Поводът за провеждането на събитието е изчисление, направено от НСИ специално за Кауфланд, при съпоставяне на цените на собствените марки и останалите стоки, продавани във веригата. Данните показват, че клиентите спестяват до 30% при ползването на собствените марки на Кауфланд.
„Надявам се, че нашето сътрудничество ще продължи в бъдеще и ще се разшири и с други вериги и с други бизнеси. Съвременната статистика не се базира на големи и мащабни изследвания, а на обмяна на данни между институциите и партньорите. Надявам се това сътрудничество да продължи за всякакви идеи, които биха имали положителен ефект, защото смятам, че това е социално отговорна дейност – да помагаме да потребителите да спестяват повече пари“, посочи доц. Атанасов. Той посочи, че има два начина за изчисляване на инфлацията. Първият е класическият – чрез потребителската кошница, в която през 2024 година влизат 852 стоки и услуги. Алтернативата на този подход е чрез данни, които да получаваме директно от търговците, както правим вече година с Кауфланд, което означава десетки хиляди продукти – т.е. много по-голям обхват, но и много по-малко време за събиране и обработка на информацията.
Председателят на НСИ подчерта, че промените в европейския Регламент 223 отварят вратите за нов вид статистика, давайки право на националните статистики на достъп до частните държатели на данни при стриктно спазване на конфиденциалност.
Той припомни, че НСИ е разработил калкулатор за личната инфлация, който е достъпен на сайта на институцията.