Премини към основното съдържание

132 ГОДИНИ БЪЛГАРСКА СТАТИСТИКА

Публикувано на: 25.06.2012 - 07:00
Днес се навършват 132 години от създаването на статистическата институция в България. Началото е поставено през 1880 година със статистическо отделение към Министерство на финансите, а от 1881 г. прераства в самостоятелно статистическо бюро.
През този период Българската статистика провежда 17 преброявания на населението, повече от 85 г. наблюдава домакинските бюджети и всяка година провежда около 250 различни статистически изследвания в над 35 тематични области. Благодарение на професионализма, обективността и високата отговорност на българските статистици, глава „Статистика” е първата затворена преговорна глава в процеса на присъединяване на България към Европейския съюз. Оттогава НСИ работи по изцяло хармонизирана европейска методология на статистическите изследвания.
Националният статистически институт е неделима част от Европейската статистическа система и е равноправен член на голямото европейско статистическо семейство. Вече повече от 13 десетилетия Българската статистика събира, обработва, произвежда и разпространява стратегически важна за обществото информация и непрекъснато разширява контактите си с различни организации в региона, Европа и света. България става пълноправен член на Статистическата комисия на ООН от януари 2013 г., а НСИ е кандидат за статут на „редовен наблюдател” в Комитета по статистика на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/.
В последните няколко години НСИ обръща изключително внимание на улеснението на респондентите и потребителите на статистически данни, а през 2012 година във фокуса на статистиците е бизнеса. Освен Информационна система „Бизнес статистика”, която работи вече четвърта година и се ползва от над 85% от фирмите, през настоящата година бе успешно внедрена Информационна система „Краткосрочна бизнес статистика”, посредством която над 20 бизнес изследвания се провеждат онлайн. По този начин се спестява значително време и средства, както на бизнеса, така и на данъкоплатците.
През всичките тези години НСИ работи и за потребителите на данни извън страната. Още първите статистически публикации са двуезични – издават се на български и френски език. В момента всички издания на НСИ се публикуват на български и английски език.
Електронните издания са изработени и подготвени за онлайн достъп в Дигиталния център на библиотеката на НСИ. Достъпът до дигитализираните издания на Българската статистика от създаването й до наши дни чрез Интернет е безплатен.
По повод 132-рата годишнина от създаването на Българската статистика, от днес в сайта на Дигиталната библиотека на НСИ на адрес http://statlib.nsi.bg/ е публикувана пълната колекция „Списък на населените места” за периода 1879 – 2001.
Дигиталната библиотека на НСИ е създадена през 2007 година и нейният фонд непрекъснато нараства. Към настоящия момент разполага с информационен масив от над 600 000 дигитални страници на българската статистика от 1881 г. до наши дни.
Да си честитим празника и нека актуалната и достоверна статистическа информация да заеме своето заслужено място в обществото и да бъде основата за бързи и адекватни управленски решения, за осигуряване цялост и изчерпателност в наблюдението на икономиката и формиране на целенасочени политики.