Наблюдението „Статистика на доходите и условията на живот (SILC)“ е регулярно извадково статистическо изследване, провеждано от Националния статистически институт съгласно утвърдената от Министерския съвет Национална статистическа програма.
Основната цел на наблюдението е да се получи актуална информация за моментното състояние и динамиката на доходите, както и за нивото и структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво. Наблюдението „Статистика на доходите и условията на живот (SILC)“ се провежда във всички държави от Европейския съюз в съответствие с Регламент (ЕО) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, както и с произтичащи от него регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на условията на живот. В тези регламенти са определени основните принципи, наблюдаваните характеристики и изискванията за точност на данните.
За целите на проучването е формирана шест годишна ротационна извадка с прилагане на двустепенен гнездови подбор. Общата съвкупност, от която се формира извадката, обхваща всички обикновени домакинства в страната. Колективните домакинства не са обект на изучаване от това изследване. Единица на наблюдение е всяко случайно избрано обикновено домакинство независимо от броя на лицата и тяхното имуществено и лично положение.
Размерът на извадката за 2025 г. включва 10147 домакинства от 6 ротационни групи от всички области на страната. Освен домакинството, попаднало в извадката, обект на наблюдение са и всички негови членове на 16 и повече години. Домакинствата участват в наблюдението 6 последователни години. Всяка година 1 ротационна група отпада от наблюдението и се заменя с нова.
Домакинствата се посещават от анкетьор от Националния статистически институт, който провежда интервю с членовете на домакинството, като попълва отговорите на лицето в специално подготвена за изследването електронна анкетна карта (въпросник). Анкетната карта съдържа въпроси относно:
• брой членове, данни за всеки член на домакинството (възраст, пол, образование, семейно положение, икономически статус и др.).
• данни за доходите от различни източници (от труд, от пенсии и други социални трансфери и т.н.)
• основни данни за жилищните условия (тип и обзаведеност на жилището и т.н.); проблеми свързани с жилището и квартала (населеното място); достъп до образование; здравен статус и достъп до здравно обслужване;
• икономическа активност, заетост и безработица на лицата на 16 и повече години (статус в заетостта, сигурност на работното място, продължително безработни и т.н.)
• социалните услуги и програми и участието на домакинството или негови членове в тях.
Данните, които се събират при наблюдението, се използват само за статистически цели, т.е. за да се получи обобщена информация. Опазването на тайната на данните, предоставени от респондентите, и използването им само за статистически цели е гарантирано съгласно чл. 25, 26 и 27 от Закона за статистиката, както и от Закона за защита на личните данни.
Натовареност на респондентите – еднократно в рамките на годината.
Анкетни карти за наблюдението „Статистика на доходите и условията на живот (SILC)“ през 2025 година:
- Въпросник за домакинството
- Индивидуален въпросник
Можете да се запознаете с методологията на наблюдението „Статистика на доходите и условията на живот (SILC)“, както и да намерите подробни данни от изследването в рубриката „Социално включване и условия на живот“/Индикатори за бедност и социално включване.
Идентификация на служители и анкетьори на Териториалните статистически бюра