Комисар Джентилони представи приоритетите на ЕК за развитието на европейската статистиката през следващите пет години. Той постави три основни акцента: статистически данни, свързани с Европейската зелена сделка; мониторинг чрез статистически показатели на целите за устойчиво развитие; табло с индикатори за Европейския стълб за социални права.
Комисарят подчерта, че новите предизвикателства изискват гъвкава адаптация на Европейската статистическа система и даде пример с целите за устойчиво развитие, където критериите на ООН трябва да се адаптират към ситуацията в Европа. Той изтъкна важността на статистиката при комуникацията с обществото в контекста на информационната среда, замърсена с фалшиви новини. Според комисар Джентилони дискусията за достъпа до частни данни предстои и даде като пример 5 G, където проблемът не е само за достъпа до данните, който ще имат комуникационните гиганти, но и за защитата на тези данни.
Ключът за справяне с тези предизвикателства е професионалната независимост на статистическите институти, тъй като от нея зависи доверието в европейската статистика, заяви Джентилони и подчерта, че през следващите пет години ще работи за статистика, която да позволява политики, основани на доказателствата.
В рамките на заседанието си Комитетът на Европейската статистическа система одобри единодушно проект на Регламент (ЕС) за изпълнение, в който се определят условията и съдържанието на докладите за качеството, свързани с интегрираната статистика на земеделските стопанства. Отчетен беше също напредъкът на проекта за Регламент за селскостопанските суровини и продукция (SAIO).
Председателите на европейските национални статистически институти одобриха свършеното до момента по механизма за определяне на приоритетите и очертаха следващите стъпки. Те обсъдиха Многогодишен план за действие 2021 - 2027 и изпълнението на „Визия 2020“ на Европейската статистическа система. Споделено беше мнението, че планът за действие отразява Европейската статистическа програма, амбициозен е и се нуждае от ефективно разпределение на ресурсите.
КЕСС разгледа доклада за сертифицирането на статистиките на държавите членки от гледна точка на IT сигурността и одобри сертифицирането на 22 държави, сред които и България.
По време на заседанието държавите членки одобриха и утвърдиха като стандарт на Европейската статистическа система Наръчник за отчитане на качеството и метаданните.
Отчитайки огромното значение на комуникацията за доверието в статистиката, КЕСС одобри проекта за мандат на Работна група на ЕСС за стратегическа комуникация, чиято цел е да идентифицира предизвикателствата пред Европейската статистическа система и да предлага координирани подходи, когато това е възможно. Решено беше работната група и Destatis да организират неформален семинар за генералните директори на статистически институти по стратегическа комуникация в рамките на германското председателство.
Теми на дискусията бяха също общите позиции на ЕСС за предстоящата 51-ва сесия на Статистическата комисия на ООН, която ще се проведе в началото на март в Ню Йорк, резултатите от председателството на Хърватия, напредъкът по методологията за следващия кръг партньорски проверки и графикът за приемане на съпътстващите документи за прилагане на Регламента за бизнес статистиката (FRIBS). Генералният директор на Евростат Мариана Коцева информира членовете на КЕСС за дейностите, свързани с оттеглянето на Обединеното кралство.