Статистически данни
- Бизнес статистика
- Демографска и социална статистика
- Доходи, разходи и потребление на домакинствата
- Жилищен фонд
- Здравеопазване
- Култура
- Население - демография, миграция и прогнози
- Образование и учене през целия живот
- Пазар на труда
- Правосъдие и престъпност
- Преброяване на населението и жилищния фонд
- Социална защита
- Социално включване и условия на живот
- Ключови показатели
- Макроикономическа статистика
- Брутен вътрешен продукт (БВП)
- Брутен национален доход (БНД)
- Държавна финансова статистика
- Европейска система от национални и регионални сметки 2010
- Заетост и отработени човекочасове - национално ниво
- Заетост и отработени човекочасове - регионално ниво
- Инфлация и индекси на потребителските цени
- Национални сметки - доклади за качество по програма за предоставяне на данни за Евростат
- Паритети на покупателната способност (ППС) - Програма за европейски и международни сравнения
- Пенсионни права в социалното осигуряване
- Секторни нефинансови сметки по институционални сектори
- Статистика на цените на жилища
- Таблици "Ресурс-използване"
- Финансови национални сметки
- Околна среда и енергетика
- Регионална статистика и показатели за мониторинг
- Селско и горско стопанство
- Данъчна статистика
Прессъобщения
Разходи за туристически пътувания на лица на 15 и повече години през 2024 година
Разходите за туристически пътувания на лица на 15 и повече години през 2024 г. се увеличават с 18.8% спрямо 2023 г. и достигат 4 045.6 млн. лв., като направените в страната възлизат на 2 221.5 млн. лв., а тези в чужбина - на 1 824.1 млн. лева.
Разходите за лични пътувания (в т.ч. и туристически пакети) представляват 96.2% от общите разходи и нарастват с 18.7% в сравнение с 2023 г., а тези за професионални пътувания са 3.8% и нарастват с 19.7% на годишна база.
Подробни данни могат да бъдат намерени на сайта на НСИ в рубрика „Туризъм“.
Цени на електрическа енергия за битови и крайни небитови клиенти през второ шестмесечие на 2024 година
През периода юли - декември 2024 г. се увеличават цените на електрическа енергия за небитови клиенти с включени всички данъци, такси и ДДС (вкл. компенсации от държавата) в сравнение с периода януари - юни 2024 година. Най-голямо увеличение - с 42.5%, е регистрирано в група И7 с годишно потребление над 150 000 МВтч.
През същия период и за битовите клиенти се наблюдава леко повишение на цените на електрическата енергия с включени всички данъци, такси и ДДС. Най-голямо увеличение - с 2.7%, е регистрирано при най-големите битови клиенти в група Д5 с годишно потребление над 15 000 кВтч.
На годишна база, през 2024 спрямо предходната 2023 година, цените с включени всички данъци, такси и ДДС (вкл. компенсации от държавата) за небитовите клиенти намаляват за всички групи. Най-голямо намаление - с над 16%, е регистрирано в група И1 с годишно потребление до 20 МВтч и група И5 с годишно потребление между 20 000 и 70 000 МВтч.
За битовите клиенти, на годишна база, цените на електрическа енергия с включени всички данъци, такси и ДДС бележат повишение спрямо предходната година, като най-голямото - 3.4%, е регистрирано в група Д2 с годишно потребление между 1 000 и 2 500 кВтч.
Измененията при крайните цени на електрическата енергия за небитовите клиенти са в резултат от ценовата конюнктура на свободния енергиен пазар. За битовите клиенти, измененията са обусловени от регулирания пазар на електрическа енергия и ежегодно определяните цени на дневна и нощна скала на електрическата енергия (компонент „Енергия и снабдяване“) и цени за пренос и достъп през електропреносната и електроразпределителната мрежа (компонент „Мрежа“) от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Данните са представителни за страната - осигуряват се от всички доставчици на електрическа енергия до битови и крайни небитови клиенти за количествата, доставени по електропреносна/електроразпределителна мрежа. Изчисляват се като средни претеглени цени от действително доставените количества електрическа енергия и съответните фактурирани стойности на крайни клиенти, по стандартни групи на годишно потребление за наблюдавания шестмесечен период в следните направления:
- по нива на данъчно облагане - отчитат се 2 пъти годишно, за периодите януари - юни и юли - декември;
- по компоненти и подкомпоненти - събират се всяко шестмесечие, но се отчитат на годишна база като средноаритметични цени.
Информацията се публикува в изпълнение на Регламент (ЕС) 2016/1952 относно европейската статистика на цените на природния газ и електроенергията.
Подробните шестмесечни данни за цените на електрическа енергия и природен газ са публикувани на сайта на НСИ в рубрика „Енергетика“.
Цени на природен газ за битови и крайни небитови клиенти през второ шестмесечие на 2024 година
През периода юли - декември 2024 г. цените на природния газ за небитови клиенти с включени всички данъци, такси и ДДС се увеличават незначително за всички групи в сравнение с периода януари - юни 2024 година. Най-голямо увеличение - с 3%, е регистрирано в група И3 с годишно потребление между 10 000 ГДж и 100 000 ГДж.
През същия период се наблюдава и увеличение на цените на природния газ с включени всички данъци, такси и ДДС за всички групи битови клиенти. Най-голямо увеличение - с 6.2%, е регистрирано за най-малките потребители в група Д1 с годишно потребление до 20 ГДж.
През 2024 спрямо 2023 година цените с включени всички данъци, такси и ДДС на природния газ намаляват с повече от 20% за небитовите клиенти за всички групи на годишна база. Най-голямо намаление - с 23.1%, е регистрирано в група И4 с годишно потребление между 100 000 ГДж и 1 000 000 ГДж.
За битовите клиенти на природен газ също се наблюдава намаление средно с над 19% на цените с включени всички данъци, такси и ДДС за всички групи на годишна база. Най-голямо намаление - с 21.1%, е регистрирано за най-големите потребители в група Д3 с годишно потребление над 200 ГДж, а за група Д2 с годишно потребление от 20 ГДж до 200 ГДж, в която попадат основната част от битовите потребители, намалението е 19.8%.
Основната причина за намалението на цените на годишна база за всички групи и видове крайни клиенти е намаление на цената на природния газ - средно с 30%. Тази цена е част от компонент „Енергия и снабдяване“ и съставлява около 60% от крайната цена на природния газ за потребителите. Допълнителен фактор е и намаление средно с 20% на цената за пренос и достъп (включително капацитет) по газопреносната мрежа, която е част от компонент „Мрежа“.
Данните са представителни за страната - осигуряват се от всички доставчици на природен газ до битови и крайни небитови клиенти за количествата, доставени по газопреносна/газоразпределителна мрежа. Изчисляват се като средни претеглени цени от действително доставените количества природен газ и съответните фактурирани стойности на крайни клиенти, по стандартни групи на годишно потребление за наблюдавания шестмесечен период в следните направления:
• по нива на данъчно облагане - отчитат се 2 пъти годишно за периодите януари - юни и юли – декември;
• по компоненти и подкомпоненти - събират се всяко шестмесечие, но се отчитат на годишна база като средноаритметични цени.
Информацията се публикува в изпълнение на Регламент (ЕС) 2016/1952 относно европейската статистика на цените на природния газ и електроенергията.
Подробните шестмесечни данни за цените на електрическа енергия и природен газ са публикувани на сайта на НСИ в рубрика „Енергетика“.
Стопанска конюнктура през март 2025 година
През март 2025 г. общият показател на бизнес климата се понижава с 0.5 пункта в сравнение с февруари, като намаление на показателя е регистрирано единствено в промишлеността.
Най-сериозните затруднения за развитието на бизнеса в секторите продължават да са свързани с несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила, конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене.
Индекси на цени на производител в промишлеността, февруари 2025 година
Общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар се повишава с 2.5% през февруари 2025 спрямо януари 2025 година. Цените нарастват в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 5.4%. При производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено понижение - с 1.6%.
Общият индекс на цените на производител през февруари 2025 г. е с 16.2% над нивото на февруари 2024 година. Ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 42.6%, в добивната промишленост - с 30.0%, както и в преработващата промишленост - с 11.4%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар нараства с 19.1% в сравнение с февруари 2024 година. Ръст на цените се наблюдава при производството и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ - с 49.1%, в добивната промишленост - с 21.9%, както и в преработващата промишленост - с 11.1%.
Пътувания на български граждани в чужбина и посещения на чужди граждани в България през февруари 2025 година
Пътуванията на български граждани в чужбина през февруари 2025 г. са 538.2 хил., или със 7.8% повече от февруари 2024 година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели.
Посещенията на чужди граждани в България са 720.6 хил., или с 3.1% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели. Транзитните преминавания през страната са 29.6% (213.3 хил.) от всички посещения на чужди граждани в България.
Индекси на цени на производител в услугите през четвъртото тримесечие на 2024 година
Общият индекс на цени на производител в областта на Бизнес услугите нараства с 0.9% през четвъртото тримесечие на 2024 г. в сравнение с предходното тримесечие и с 4.4% спрямо същото тримесечие на 2023 година.
Подробни данни са публикувани на сайта на НСИ в рубрика „Краткосрочна бизнес статистика“.
България и ЕС: Паритети на покупателната способност и брутен вътрешен продукт на човек от населението през 2024 година (прогнозни оценки)
През 2024 г. Люксембург и Ирландия отбелязват най-високо ниво на БВП на човек от населението в ЕС, съответно 141% и 111% над средното за ЕС. България е държавата членка с най-нисък БВП на човек от населението - с 34 % под средното за ЕС равнище.
Свободни работни места и коефициент на свободните работни места към края на четвъртото тримесечие на 2024 година
Към края на четвъртото тримесечие на 2024 г. свободните работни места по данни на Националния статистически институт (НСИ) са 16.8 хил., или с 4.7% повече спрямо края на четвъртото тримесечие на 2023 година. Коефициентът на свободни работни места (съотношението между свободните работни места и сумата от заетите и свободните работни места) е 0.7%.
Подробни данни могат да бъдат намерени на сайта на НСИ в рубрика „Пазар на труда“.
Индекси на цените на жилищата през четвъртото тримесечие на 2024 година
Цените на жилищата в страната са се увеличили с 2.7% през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година). Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе (+8.0%), следван от градовете Пловдив (+5.9%), Варна (+5.1%) и Стара Загора (+4.5%).
През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18.3% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година.
Подробни данни са публикувани на сайта на НСИ в рубрика „Статистика на цените на жилища“.