ВЪВЕДЕНИ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НОВОПОСТРОЕНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ И ЖИЛИЩА В ОБЛАСТ РУСЕ ПРЕЗ ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2016 ГОДИНА (ПРЕДВАРИТЕЛНИ ДАННИ)

По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради в област Русе през второто тримесечие на 2016 г. е 10. Спрямо същото тримесечие на предходната година сградите са с 2 по-малко, а броят на новопостроените жилища в тях намалява наполовина до 11. Въведените в експлоатация сгради представляват 1.9% от общия брой за страната, с което областта се нарежда на 15-то място, заедно с област Кърджали.

През второто тримесечие на 2016 г. 80.0% от всички въведени в експлоатация новопостроени жилищни сгради в област Русе са къщи при среден дял за страната 72.6%. И в периода април-юни т. г. преобладават тухлените сгради с бетонна плоча, чиито относителен дял в общия брой е 60.0%. През второто тримесечие на предходната година 83.3% от жилищните сгради са били с аналогична конструкция.

От всички въведени в експлоатация жилищни сгради в периода април-юни 2016 г. преобладава делът на едноетажните (60.0%), а останалите са на два етажа. Всички новопостроени жилищни сгради в областта са с изградени водопроводни и електрически инсталации, но само в 1 от тях канализацията е свързана с обществената мрежа, а в останалите – с изгребни ями.

Почти всяко второ новопостроено жилище е тристайно (45.5%). 27.3% от общия брой са с четири стаи. През второто тримесечие на 2015 г. са преобладавали дву- и тристайните жилища с относителен дял по 36.4%.

Общата полезна площ на всички новопостроени жилища в област Русе през второто тримесечие на 2016 г. е 1 724 кв. м, или с 20.9% по-малко в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Жилищната площ също намалява (с 25.2%) до 993 кв. м и съставлява 57.6% от общата полезна площ на жилищата. Спрямо второто тримесечие на 2015 г. относителният дял на жилищната площ в общата полезна площ на новопостроените жилища намалява с 3.3 процентни пункта.

Средната полезна площ на едно новопостроено жилище в област Русе е 156.7 при 84.1 кв.м средно за страната. По този показател областта се нарежда на 3-то място в страната, като средната площ в национален мащаб варира между 243.9 кв. м за област Габрово и 57.1 кв. м – за Велико Търново. През второто тримесечие на 2015 г. средната полезна площ на едно жилище за областта е била 99.1 кв.м, а регистрираната средна за страната – 95.4 кв. метра.

От всички новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2016 г. 30.0% се намират на територията на град Русе. Делът на жилищата в тях достига 27.3%. Общата полезна площ на въведените в експлоатация жилища в областния център е 805 кв. м, а жилищната им площ съставлява 59.0% от полезната. Средната полезна площ на едно новопостроено жилище е 268.3 кв. метра.

 

Методологични бележки

 

Статистическите данни за новопостроените жилищни сгради и жилища са разработени на базата на тримесечна информация, получавана от общинските администрации.

В обхвата на наблюдението се включват новопостроените жилищни сгради с одобрен приемателен протокол обр. 16 или издадено разрешение за ползване съгласно Наредба № 2/31.07.2003 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Жилищната площ включва площта на стаите за живеене, спалните, нишите за спане, столовите, стаите за дневно престояване, стаите, ползвани като работни кабинети и библиотеки на научни работници, гостните, холовете, но не се включва площта на кухните. Спомагателната площ включва площта на спомагателните помещения, стаите и кухните с площ по-малка от 4 кв. м, вестибюлите с портал и друга преграда, коридорите, антретата, баните, тоалетните, килерите, дрешниците, другите спомагателни помещения (сушилни, перални, балкони и лоджии) независимо от големината на площта им. Площта на кухните над 4 кв. м е посочена отделно.

Полезната площ на жилището представлява сума от жилищната и спомагателната площ и площта на кухните.

Средната полезна площ на жилището е отношение на полезната площ към броя на жилищата.