През първото тримесечие на 2019 г. общинските администрации на територията на област Велико Търново са издали разрешителни за строеж на 24 жилищни сгради със 120 жилища в тях и с 15 847 кв. м разгъната застроена площ (РЗП) и на 28 други сгради с 19 553 кв. м РЗП.
Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличават с 4.3%, броят на жилищата в тях – с 51.9%, а разгънатата им застроена площ – с 49.9%. При издадените разрешителни за строеж на други сгради е регистрирано намаление на броя със 17.6%, докато общата им застроена площ нараства – със 116.5%.
В сравнение с първото тримесечие на 2018 г. издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради в областта са повече с 20%, броят на жилищата в тях – с 242.9%, а разгънатата им застроена площ – със 175.9%. При другите видове сгради броят на издадените разрешителни за строеж намалява с 39.1%, докато общата им застроена площ се увеличава с 82.4%.
През първото тримесечие на 2019 г. в област Велико Търново е започнал строежът на 18 жилищни сгради със 125 жилища в тях и с 15 556 кв. м обща застроена площ, и на 19 други сгради с 11 627 кв. м РЗП.
Спрямо предходното тримесечие броят на започнатите жилищни сгради се увеличава със 157.1%, докато жилищата в тях са по-малко с 19.9%, а общата им застроена площ – с 12.8%. Броят на започнатите други сгради нараства със 137.5%, а тяхната РЗП – с 383.5%.
В сравнение с първото тримесечие на 2018 г. започнатите нови жилищни сгради се увеличават с 38.5%, жилищата в тях – близо девет пъти, а разгънатата им застроена площ – пет пъти. При започнатите други видове сгради не се регистрира промяна, докато общата им застроена площ се увеличава със 131.9%.
Методологични бележки
Тримесечното статистическо наблюдение за издадените разрешителни за строеж и започнатото строителство осигурява информация както за издадените от местните администрации разрешителни за строеж, така и за започнатото строителство на нови сгради според техния вид и разгъната застроена площ. Тази информация може да се използва като индикатор за бъдещата активност на строителните предприятия в страната.
Видовете сгради се подразделят на:
• Жилищни – сгради, полезната площ на които в голямата си част е предназначена за жилищни цели за постоянно обитаване.
• Нежилищни – сгради за различни нежилищни нужди, които включват:
– административни – офиси и сгради за административна дейност на ведомства и други организации и сдружения (представителни сгради – банки, пощи, правителствени сгради, сгради за конференции, конгреси, съдилища, общини);
– други сгради – всички останали видове сгради, предназначени за различни дейности: производствена, търговска, транспортна, просветна, културна, спортна, селскостопанска, здравеопазване, бази за почивка и краткосрочно пребиваване (хотели, мотели, почивни домове, хижи и др.).
Разгъната (обща) застроена площ на сградите е сумата от застроените площи на всички етажи по външни измерения.