ИЗПОЛЗВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ (ИКТ) В ДОМАКИНСТВАТА И ОТ ЛИЦАТА В ОБЛАСТ РУСЕ ПРЕЗ 2024 ГОДИНА

През 2024 г. 96.1% от домакинствата в област Русе имат достъп до интернет в домовете си.

През 2024 г. 89.6% от лицата на възраст между 16 и 74 навършени години в област Русе използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично на работа, вкъщи или на друго място.

Най-активни потребители на интернет в област Русе са лицата с висше образование – 95.6%. По пол процентите са почти равни – 90.1% от жените и 89.0% от мъжете използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично на работа, вкъщи или на друго място.

През 2024 г. 42.2%[1] от лицата в област Русе използват глобалната мрежа за взаимодействие с административни органи и публични институции.

През 2024 г. 56.8%[2] от лицата в област Русе пазаруват онлайн за лични цели.

Методологични бележки

Изследването за използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата е част от Европейската статистическа програма и се провежда ежегодно в България съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1484 на Европейската комисия. Изследването се финансира съвместно от НСИ и Европейската комисия съгласно подписано споразумение между двете институции. Основната му цел е получаване на надеждни сравними данни, които да отразяват разпространението и използването на ИКТ на национално и европейско ниво.

Обект на изследването са домакинствата и лицата в домакинствата. Единица на наблюдение са всички обикновени домакинства и лицата в тях на възраст от 16 до 74 навършени години. През периода април – юни 2024 г. са анкетирани 4 091 домакинства, избрани на случаен принцип, и 8 275 лица в тези домакинства на възраст от 16 до 74 години. Методът на анкетиране е персонално интервю, проведено от анкетьор, служител на НСИ. Анкетната карта за 2024 г. съдържа няколко модула, които събират информация за наличие и използване на интернет в домакинствата и от лицата, електронно правителство, електронна търговия, интернет на нещата, ИКТ и околната среда, както и въпроси, свързани със социално-демографските характеристики на домакинствата и лицата. По време на изследването са събрани данни за три времеви интервала: към момента на интервюто, за последните три месеца преди интервюто и за последните 12 месеца преди интервюто.

Интернет на нещата (Internet of Things) се отнася до използването на устройства и системи, свързани с интернет (наричани още умни, интелигентни или смарт устройства), които могат да бъдат свързани и помежду си и да бъдат наблюдавани или контролирани дистанционно по интернет. Повече информация и данни от изследванията за използването на информационни и комуникационни технологии в домакинствата и от лицата, както и анкетна карта за изследването през 2024 г., могат да се намерят на сайта на НСИ (http://www.nsi.bg/bg/node/2805) и в Информационна система ИНФОСТАТ (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=240).


[1] Относителният дял се отнася за лицата, които използват интернет за взаимодействие с административни органи и публични институции през последните 12 месеца преди интервюто.

[2] Относителният дял се отнася за лицата, които купуват стоки и услуги през последните 12 месеца преди интервюто.