Включва
единици, извършващи физично или химично преобразуване на материалите, веществата или елементите в нови продукти. Това обаче не може да бъде използвано като единствен универсален критерий за определяне на тези дейности (например преработване на отпадъци). Преобразуваните материали, вещества и елементи са суровини, произведени в селското, горското и рибното стопанство, добива или в друга производствена дейност. За производство се считат същественото изменение, възстановяване или реконструкция на продуктите.
В резултат на производствения процес може да се получи краен продукт (т.е. готов за употреба или консумация) или междинен (т.е. може да бъде вложен при производството на друг продукт). Например чрез рафиниране на двуалуминиев триоксид се получава нелегиран, необработен алуминий. Той е суровина за изтегляне на алуминиев тел, който се влага при производството на изделия от тел.
Производството на специализирани компоненти, части, аксесоари и принадлежности към машини и оборудване по правило се класифицират в класа на производството на тези машини и оборудване, за които са предназначени. Производството на неспециализирани компоненти и части за машини и оборудване, например двигатели, бутала, електродвигатели, вентили, зъбни предавки, ролкови лагери, се класифицира в подходящия клас на сектор „Преработваща промишленост“, като не се вземат под внимание машините и оборудването, в които те могат да бъдат включени. Производството на специални компоненти и аксесоари посредством формоване чрез пресоване или екструдиране на пластмаси се включва в група 22.2.
Сглобяването на различни компоненти в един краен продукт се счита за производство, вкл. и сглобяването на крайни продукти от собствено произведени или закупени компоненти.
Рециклирането на отпадъци, т.е. преработването на отпадъци с цел превръщането им в суровини за повторна употреба, се класифицира в група 38.3 „Рециклиране на материали“. Основната цел на тези дейности се разглежда като обработване или преработване на отпадъци и поради тази причина те се класифицират в сектор Е „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“. Независимо от това, че тук се включват процеси на физическо и химическо преобразуване, тези дейности не се считат за производство. Производството на нови крайни продукти (за разлика от суровините за повторна употреба) се класифицира в сектор „Преработваща промишленост“ дори ако в тези процеси се влагат отпадъци като суровини. Например производството на сребро от фотографски отпадъци се счита за производствен процес.
Специализираният ремонт и техническо поддържане на машини и оборудване с производствено и стопанско предназначение като правило се класифицира в раздел 33 „Ремонт и инсталиране на машини и оборудване“. Ремонтът на компютърна техника, на лични и домакински вещи се класифицира в раздел 95 „Ремонт на компютърна техника, на лични и домакински вещи“. Ремонтът на автомобили се включва в раздел 45 „Търговия на едро и на дребно с автомобили и мотоциклети, техническо обслужване и ремонт“.
Инсталирането на машини и оборудване, когато се осъществява като специализирана дейност, се класифицира в 33.20.
Забележка: Границите между сектор „Преработваща промишленост“ и другите сектори от класификацията понякога могат да бъдат неясни. Като правило дейностите в производствения сектор включват преобразуване на суровини, като резултатът от тези дейности е нов продукт. Определението за нов продукт в известна степен е субективно. По смисъла на класификацията за производство се считат следните дейности:
* преработване на прясна риба (почистване на стриди, разфасоване на риба) - 10.20
* пастьоризиране и бутилиране на мляко - 10.51
* обработване на кожи - 15.11
* импрегниране и химична обработка на дървесина с консерванти или други химикали - 16.10
* печатна дейност - 18.1
* регенериране на пневматични гуми - 22.11
* производство на готови бетонови смеси - 23.63
* нанасяне на метално покритие, термично обработване и полиране на метал - 25.6
* регенериране на двигатели - 29.10
От друга страна, има дейности, включващи понякога преобразувателни процеси, но независимо от това се класифицират в други сектори (с други думи, те не са производство). Такива дейности са:
* дърводобив - сектор А „Селско, горско и рибно стопанство“
* първична обработка на селскостопанска продукция с цел подобряване на качеството й - сектор А „Селско, горско и рибно стопанство“
* приготвяне на храни и напитки за непосредствена консумация - раздел 56 „Ресторантьорство“
* обогатяване на руди и други минерали - сектор В „Добивна промишленост“
* изграждане и монтаж на сглобяеми елементи и конструкции на строителната площадка - сектор F „Строителство“
* дейности по разфасоване и опаковане, вкл. преопаковане или бутилиране на течности или химикали; сортиране на отпадъци; смесване на бои и рязане на метали по поръчка на клиента; третиране, чийто резултат не е нов различен продукт - сектор G „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“