Представители на Регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО) посетиха НСИ и се срещнаха с председателя доц. д-р Атанас Атанасов и началници на отдели от дирекция „Демографска и социална статистика” и дирекция „Бизнес статистика“.
Екипът на СЗО е в България във връзка със стартирането на анализа на пазара на труда в областта на здравеопазването, чието провеждане е една от дейностите заложени в подписаното двугодишно споразумение за сътрудничество между Регионалния офис за Европа на СЗО и Министерството на здравеопазването на Република България за периода 2024 – 2025 г.
Анализът на пазара на труда в областта на здравеопазването е методология на СЗО, която има за цел да събере необходимата информация за ключовите фактори, влияещи върху работната сила в областта на здравеопазването, за да позволи предприемането на информирани политически решения, стратегически инвестиции и ефективно планиране на необходимостта от здравни работници на национално и регионално ниво.
Гостите се запознаха с изследванията, които НСИ провежда в областта на здравеопазването и пазара на труда и оцениха високо осигуряваните от НСИ данни. Председателят на НСИ акцентира върху дългогодишното добро сътрудничество със СЗО в областта на статистиката на общественото здравеопазване. Ежегодно в изпълнение на европейското законодателство НСИ координира предоставянето на данните и е източник на информация за нефинансовите показатели в рамките на съвместния въпросник на ОИСР, Евростат и СЗО за непаричната статистика в областта на здравеопазването. НСИ е отговорна институция за разработването на данните по Системата на здравни сметки (SHA 2011) и за предоставянето на данните за умиранията по причини. В допълнение, ежегодно НСИ е контактна точка за консултации и валидиране на данните и оценките за майчината смъртност, детска смъртност, смъртност по различни причини, вкл. COVID-19 и други.
Двугодишното споразумение със СЗО има за цел да подкрепи България в насърчаването на всеобщия достъп до качествени грижи без страх от финансови затруднения, предлагайки ефективна защита срещу извънредни здравни ситуации и изграждайки здрави общности, в които действията в областта на общественото здраве и подходящите публични политики осигуряват по-добър живот в икономика на благосъстоянието.