Информация за наблюдението на домакинските бюджети в нови домакинства

От началото на април 2025 г. Националният статистически институт започва провеждането на Наблюдението на домакинските бюджети в новоизбрани домакинства.

Наблюдението е ежегодно и е включено в Националната статистическа програма за 2025 година. В него ще вземат участие 3 060 домакинства от цялата страна, избрани на случаен принцип. В област Добрич ще бъдат анкетирани 90 домакинства, разделени в три подизвадки от по 30 домакинства. В периода април – юни 2025 г. домакинствата от всяка подизвадка се включват последователно в наблюдението. Всяко домакинство участва в изследването три пъти в рамките на годината на ротационен принцип.

В област Добрич изследването ще се проведе в градовете: Добрич, Каварна, Генерал Тошево и Шабла, както и в селата: Росица, Безводица, Карапелит и Стефаново.

Изследване на доходите и условията на живот през 2025 г. в област Шумен

До края на месец май 2025 г., на територията на цялата страна Националният статистически институт, чрез териториалните статистически бюра, включително отдел „Статистически изследвания – Шумен“, провежда анкетно проучване сред домакинствата „Статистика на доходите и условията на живот“.

Изследването се провежда върху шестгодишен ротационен панел от обикновени домакинства. Размерът на извадката е 10 147 домакинства, разпределени във всички области на страната.

В област Шумен през 2025 г. изследването включва 243 домакинства, от 29 населени места – 7 града (Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Смядово, Каспичан, Каолиново и Плиска) и 22 села – Близнаци, Браничево, Венец, Веселиново, Вехтово, Дибич, Добри Войниково, Дойранци, Енево, Живково, Избул, Климент, Кюлевча, Мараш, Нова бяла река, Средковец, Стан, Станянци, Тервел, Хан Крум, Хърсово и Царев брод. Домакинствата са включени в извадката на напълно случаен принцип в съответствие с правилата за осъществяване на представителни извадкови изследвания.

Изследване на доходите и условията на живот през 2025 година в област Враца

През периода 24 март –  31 май 2025 г. Националният статистически институт, чрез териториалните си структури, включително отдел „Статистически изследвания – Враца“, провежда анкетно проучване „Статистика на доходите и условията на живот“. С Регламент № 1700 от 2019 г. на Европейския парламент и на Съвета се определя обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки. Проучването за доходите и условията на живот (SILC) е част от изследванията, включени в регламента, и се отнася до събирането на съпоставима и актуална информация за моментното състояние и динамиката на доходите, както и за нивото и структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво.

Наблюдението на домакинските бюджети стартира в новоизбрани домакинства

В област Бургас изследването ще се проведе в градовете: Айтос, Бургас, Каблешково, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Царево,  както и в селата: Оризаре (община Несебър), Росен (община Созопол), Сини рид (община Руен), Тополица (община Айтос), Трояново (община Камено) и Черково (община Карнобат).

Статистика на фамилния бизнес в Софийска област през 2023 година

Семейните предприятия представляват значителна част от съществуващите европейски компании, които в голяма степен допринасят за развитието на Европейската икономика.

От 2015 г. Националният статистически институт провежда статистическо проучване за Семейния бизнес в България. Целта на наблюдението е да се подобри наличността на надеждни статистически данни за фамилния бизнес и да се оцени ролята на тези предприятия в българската икономика.

Данни за фамилния бизнес се събират от предприятия и организации, извършващи дейност на територията на страната. Основен източник на информация е годишната отчетност за дейността на предприятията.

През 2023 г. в Софийска област 3 591 активни предприятия са декларирали, че бизнесът им е фамилен. В сравнение с предходната година броят им е нараснал с 0.9%, а в сравнение с 2015 г. – с 16.9%.

През 2023 г. на територията на Софийска област са функционирали 3.4% от активните фамилни предприятия в страната, което я поставя на девето място сред административните области.

Места за настаняване в Софийска област през януари 2025 година

През януари 2025 г. в Софийска област са функционирали 92 обекта с 10 и повече легла – хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, със 7 333 легла в тях. В сравнение с януари 2024 г. общият брой на местата за настаняване намалява с 2.1%, а броят на леглата в тях – с 0.3%. 

Общият брой на нощувките във всички места за настаняване през януари        2025 г. е 118 737, или със 17.1% повече в сравнение със същия месец на предходната година.

През януари 2025 г. в хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 90.5% от общия брой нощувки на чужди и 38.4% – на български граждани. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 34.9% от нощувките на български граждани и 8.6% – на чужди граждани. В останалите места за настаняване (с 1 и 2 звезди) са реализирани 26.7% от нощувките на българските граждани и 0.9% от нощувките на чуждите граждани.

Броят на пренощувалите лица в местата за настаняване в Софийска област през януари 2025 г. е 36 057, като в сравнение със същия месец на 2024 г. се увеличава с 20.1%. В сравнение с месец януари 2024 г. пренощувалите български граждани са с 22.2% повече, а чуждите граждани – с 18.0%.

Изследване на доходите и условията на живот през 2025 г. в област Бургас

В област Бургас изследването ще се проведе в градовете: Айтос, Бургас, Българово, Каблешково, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Обзор, Поморие, Приморско, Свети Влас, Созопол, Средец, Сунгурларе, Царево и Черноморец, както и в селата: Атия (община Созопол), Бата (община Поморие), Белодол (община Поморие), Венец (община Карнобат),  Веселие (община Приморско), Вресово (община Руен), Вършило (община Созопол), Гюльовца (община Несебър), Добромир (община Руен), Екзарх Антимово (община Карнобат), Зидарово (община Созопол), Кошарица (община Несебър), Крушевец (община Созопол), Листец (община Руен), Лозарево (община Сунгурларе), Маринка (община Бургас), Мъглен (община Айтос), Ново Паничарево (община Приморско), Огнен (община Карнобат), Оризаре (община Несебър), Планиница (община Руен), Полски извор (община Камено), Просеник (община Руен), Равда (община Несебър), Равнец (община Бургас), Речица (община Руен), Росен (община Созопол), Руен (община Руен), Сини рид (община Руен), Соколец (община Руен), Страцин (община Поморие), Трояново (община Камено), Череша (община Руен), Черна могила (община Айтос) и Чубра (община Сунгурларе).

Наети лица и средна брутна работна заплата в област Ловеч през четвъртото тримесечие на 2024 година

По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч към края на декември  2024 г. нарастват с 1.2% спрямо края на септември 2024 г. и достигат 31.1 хиляди.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите  по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ – 35.4%, „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“- 12.3%, и „Образование“ и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ с по 9.0%.

Основни резултати от наблюдението на работната сила в област Плевен през четвърто тримесечие на 2024 година

През четвъртото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Плевен е 90.6 хил., от които 46.5 хил. са мъже, а 44.1 хил. са жени.

Коефициентът на заетост за населението на възраст 15 и повече навършени години в областта през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 48.5% (при 53.2% за страната), съответно 52.6% за мъжете и 44.8% за жените. По брой на заетите лица област Плевен е на девето място в страната, а по коефициент на заетост е на седемнайсето място.

Дейност на местата за настаняване в област София (столица) през януари 2025 година

През януари 2025 г. в област София (столица) са функционирали 176 обекта с 10 и повече легла – хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 9.3 хил., а на леглата – 16.5 хиляди. В сравнение с януари 2025 г. общият брой на местата за настаняване, функционирали през периода се е увеличил с 21.4%, а броят на леглата в тях се е увеличил с 12.0%.

Общият брой на нощувките във всички места за настаняване в област София (столица), регистрирани през януари 2025 г. е 147.0 хил., или с 4.0% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Чуждите граждани са реализирали 92.1 хил. нощувки, а българските – 54.9 хиляди.

През януари 2025 г. в хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 82.7% от общия брой нощувки на чужди граждани и 50.5% – на български граждани. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 13.0% от нощувките на чужди граждани и 28.8 % – на български, докато в останалите места за настаняване (с 1 и 2 звезди) те са съответно 4.3 и 20.7%.